המדריך למשפחות המתגוררות בחו"ל לתכנון מעבר של הורים או קרובים לבית אבות בארץ

1. איסוף מידע רלוונטי לפני הגעה לארץ

מידע רפואי – אספו מידע אודות רופאים מומלצים, רופאים גריאטריים  זמינות תורים בקופת חולים או/ו זמינות רופאים גריאטריים להגעה לביקור בית. בררו לגבי עלויות והשתתפות קופת החולים ובנוסף אספו טלפונים, זמני קבלה ושמות של רופא המשפחה המטפל/ת מקופת חולים.

במידה וההורה נמצא במוסד שיקומי, צרו קשר עם עובדת סוציאלית של המחלקה בה הוא מאושפז לצורך עדכון המצב וקבלת הערכת מצב רפואי (סיכום ביניים) .

מידע משפטי – אספו מידע אודות ייפוי כוח מתמשך וקבלו הצעת מחיר ממספר גורמים רלוונטיים. במידה וההורה או הקרוב לכם\ן מתמודד\ת עם דמנציה ואינו בר יכולת החלטה מודעת עקב מצב קוגניטיבי ירוד – בררו מידע אודות מינוי אפוטרופוס גוף \רכוש, כאשר ההמלצה היא על מישהו מסביבתכם הקרובה או מיופה מטעמכם. שימו לב שמינוי אפוטרופוס לוקח זמן בין יממה לבין מספר חודשים, תלוי בנחיצות המצב הרפואי והתפקודי.

מידע אודות פתרונות דיור (בתי אבות) – צרו קשר עם הגורם המקצועי בתחום התאמה וייעוץ לפתרונות דיור מתאימים. קבלו מידע מקדים שיוכל לסייע לכם\ן אודות מקומות מומלצים בהתאם לצרכים ומאפיינים של ההורה/הורים – הכרות עם מחירים, זכויות ומסמכים רלוונטיים. לעיתים להורים יש צרכים שונים, וגם את זה יש לקחת בחשבון.

מידע אודות מימוש זכויות למעבר לבית אבות – בקרו באתר משרד הבריאות https://youtu.be/WsD5Q4AmhUI להסבר על תהליך מעבר לבית אבות בפיקוח משרד הבריאות (עבור אנשים מבוגרים הזקוקים לעזרה 24/7). בקרו באתר משרד הרווחה https://www.gov.il/he/departments/guides/molsa-senior-citizens-housing-retirement-homes-payment לטובת חשיפה למידע וזכויות בנושא בתי אבות בפיקוח משרד הרווחה (עבור אנשים מבוגרים עצמאים או הזקוקים לעזרה  חלקית). 

בקרו באתר "כל זכות" למיצוי מידע נוסף אודות בתי אבות – 
קישור לאתר כל זכות
ניהול וארגון מידע און-ליין – פתחו תיקיה בה תרכזו את המידע הנחוץ לכם\ן כמו סיסמאות, טלפונים וקישורים רלוונטיים על מנת שיוכל להיות זמין עבורכם בכל זמן ובכל מקום.

2. בהגיעכם לארץ

שיחה פתוחה וכנה – לאחר בחינת המצב והבנה של סוג עזרה ותמיכה להם זקוק ההורה או הורים – בין אם זאת תחושת הבדידות והצורך להיות בסביבה חברתית נגישה, עזרה סיעודית מלאה או דיור תומך להשגחה להתמודדות עם דמנציה – חשוב לקחת כאן יוזמה, לאזור אומץ ולנהל שיחה פתוחה וכנה (כמובן  בהתחשב במצב התפקודי והרפואי) על הרצון שלכם\ן לעזור להורה או ההורים. תוכלו להסביר להם שהרצון שלכם הוא שיהיו מוגנים ויחיו בסביבה עם תמיכה ועזרה בעוד שכרגע המרחק לא תמיד מאפשר זאת ואתם מעוניינים שידכם תהיה על הדופק ועם זמינות מיידית.

טיפ חשוב, הוא לתת מקום לרצון ודעה של ההורה לפני הכול, גם אם הדבר שונה מדעתכם. לעיתים רבות אנחנו הילדים רוצים לעזור להורינו יותר מאשר הם רוצים לקבל עזרה – וכאן חשוב לכבד את רצונם. אחד מהפתרונות בדילמות מסוג זה, הוא לשתף את ההורה /הורים בצורך בייפוי כוח מתמשך והכנת מסמך ברור הקובע כיצד יטופלו ענייניהם בעתיד במטרה לייצר שקט נפשי להם\ן וגם לכם\ן.

שתפו את האחים, האחיות והמשפחה הקרובה  – שתפו את המשפחה הקרובה בהתלבטויות ובחששות שלכם, למשל, אחים ואחיות המתגוררים בארץ. נסו לברר ולשמוע אודות ניסיונם והיכרותם אודות הטיפול בארץ בהורה מבוגר – הן בטיפול ביתי והן בבתי אבות. לעיתים, אחד האחים מתגורר בארץ והוא התומך העיקרי בהורה עם טיפול ותמיכה יום יומית – והגעתו של אח/ות מחו"ל היא מקור כוח עצום להחלטות משותפות ואמיצות יחד.

מידע פיננסי – נושא זה חשוב הן למימוש מידע וזכויות והן לצורך בטחון כלכלי של ההורה. לאחר הסכמתו של ההורה (במידת האפשר בהתאם למצב רפואי /תפקודי) קבלו מידע אודות מצבו הפיננסי: ביטוח לאומי, ביטוחים סיעודיים, קופות גמל, תגמולים מהאוצר/רנטות ועוד. מומלץ לקבל הסכמה לצרף את עצמכם כשותפים בחשבון הבנק של ההורה גם לטובת נגישות למסמכים ומידע – במידת הצורך – והן לצורך בטחון כלכלי של ההורה בגיל המבוגר.

במידה והתגבשה החלטה על פתרון של דיור סיעודי/תומך (בית אבות) – היעזרו בגורם מקצועי (אותו הגורם שפניתם לפני נחיתתכם בארץ) וערכו מספר סיורים במספר מקומות מומלצים עבור ההורה. בחרו את הפתרון גם כמובן בהתאם לזמינות ואפשרויות מימון המתאימות עבורכם.

הערכות מימונית וזכויות – מצאו מידע אודות זכויות המגיעות להורה בעת מעבר לבית אבות (מימוש קוד בריאות / קוד רווחה ).  בנוסף, חשוב מאוד לדעת האם בית האבות ייתן מענה למימוש קוד בעתיד במידת הצורך. כמו כן, ערכו תחשיב בהתכנות קדימה.

בחירת בית אבות מתאים – מומלץ לבחור בית אבות משולב במענה של רצף טיפולי עבור הדיירים  – על מנת למנוע סיטואציות לא פשוטות בהמשך, כמו מעבר למוסד אחר שנוצר בעקבות שינוי צרכים תפקודיים . מוזמנים להשתמש במדריך שלנו להשוואת בתי אבות סיעודיים. מצורף קישור.

מדריך השוואת בתי אבות סיעודיים 

תאום ציפיות עם אנשי צוות הרלוונטיים בבית האבות לצורך שמירה על קשר מרחוק, קבלו טלפונים זמינים ותאמו שגרות לשיחות וידיאו עם ההורה בבית האבות.

תיק ניהול מידע מרוכז – רכזו את המסמכים אודות מידע רפואי כללי, מידע רפואי מוועדות זכאות לביטוח לאומי / ביטוח סיעודי, חשבוניות תשלום (לצורך מיצוי ביטוחים / הגשת דוחות שנתיים), קבלות, מינוי משפטי, ייפוי כוח, צילום תעודת זהות, צילום כרטיס קופת חולים.

לסיכום, במקרים שההורים חיים בארץ וילדיהם מתגוררים בחו"ל, הקושי לעזור להם עולה. למרות זאת – ואולי דווקא אז – הערכות מקדימה, תכנון עתידי וחשיבה קדימה, עשויים לעשות את ההבדל גדול בעת משבר רפואי בלתי צפוי. במקום חוסר אונים, מצוקה, הלם ואי-וודאות תוכלו לייצר שליטה במצב, לצמצם את אלמנט חוסר הידיעה ולנהל את התהליך בצורה מושכלת תוך הסתמכות על המידע והתשתית שהכנתם מראש.

מוזמנים לעיין במידע משלים במוקד מידע שלנו באתר גולד פקטור – ולהיעזר במוקד מומחים שלנו בכל שאלה והתלבטות: https://goldfactor.co.il/info

רוצים מידע ממוקד רלוונטי בדיוק עבורכם?

יישומון Pillow מבית גולד פקטור יודע למקד אתכם בכל שלב בו אתם נמצאים ולפי המאפיינים האישיים שלכם

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
“מדברים על בתי אבות”

מחפשים אצלנו הרבה

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו - "מדברים על בתי אבות". מעל 2,000 חברים שעוזרים, משתפים ומייעצים זה לזה.

התעניינתם בנושא המאמר?
מחפשים פתרון דיור איכותי לכם או ליקיריכם?

יישומון Pillow מבית גולד פקטור הוא הפתרון, וידע למצוא לכם מקום שיענה לכל דרישה.

מחפשים אצלנו הרבה