זכאות לקצבת סיעוד בעת מעבר לדיור תומך

נכנסתם לבית אבות שנמצא בפיקוח של משרד הרווחה? לא בטוח שאתם צריכים לוותר על הזכאות לגמלת סיעוד!

אחת השאלות שאנו נתקלים בהם הרבה במסגרת הליווי שלנו את המשפחות היקרות, הוא המקרה בו היקר\ה להם שהו בבית, שם קיבלה את גמלת הסיעוד אשר לה הם זכאים. בשלב מסוים, מגיעה ההחלטה לעבור לבית אבות – ואז נשאלת השאלה שאנו מכירים היטב: מה קורה עם גמלת הסיעוד?

ההנחה המוכרת היא, שבכל מעבר לבית אבות גמלת הסיעוד נשללת מיד, אלא שחשוב שתדעו, שזה לא בהכרח נכון. הנה דברים חשובים שכדאי שתדעו!

בהשורה התחתונה

בפברואר 2013 החליט בית המשפט בתביעה של אישה אמיצה מול ביטוח לאומי, כי כי לא כל בית אבות, הוא מוסד סיעודי, ולכן קצבת סיעוד לא נשללת באופן אוטומטי.
למעשה, בית המשפט מבקש להפריד בהחלטה על שלילית הגמלה לה אתם זכאים בין "מחלקה סיעודית" לבין "מוסד סיעודי".  מימוש גמלה במסגרות שמתירות המשך מימוש גמלת סיעוד יהיה בניצול שעות מטפלת בפועל לטיפול בדייר/ת  ורק במקרים חריגים יאושר מימוש גמלה בכסף עד 30%

 

על מנת לדעת כיצד לגשת לנושא, הנה כמה כללי אצבע שיעזרו לכם להבין את המצב ולעמוד על זכותכם\ן:

דיור מוגן – מוגדר כדיור לאנשים עצמאיים או כאלה הזקוקים במהלך היום לתמיכה חלקית ודיור במסגרת דיור תומך. במעבר ל – "דיור מוגן" דיור תומך הדייר זכאי להמשיך ולממש את הגמלה בשעות למטפלת .

❌ מחלקה סיעודית שנמצאת בפיקוח משרד הבריאות בדיור מוגן  – ובה הדייר נמצא\עובר לאגף או מחלקה סיעודית – לא ניתן להמשיך ולממש את הזכאות לגמלת הסיעוד

✅ בבית אבות שהוא מוגדר בית אבות סיעודי או במרכז גריאטרי ויש בו מחלקה בפיקוח משרד הרווחה – בו הדייר נמצא באגף לתשושים\עצמאיים – ניתן להמשיך לקבל את הזכאות לגמלת הסיעוד.

❌בבית אבות סיעודי בפיקוח משרד הבריאות – במחלקה סיעודית או מחלקה לתשושי נפש (למשל, אנשים המתמודדים עם דמנציה , אלצהיימר) – לא ניתן להמשיך לממש את הזכאות לגמלת הסיעוד.

במילים פשוטות בכל מחלקת דיור בה ניתן מענה של השגחה 24/7 לא תמושש זכאות לגמלת סיעודי בכל דיור בו יש השגחה חלקית כשירות תומך תתאפשר הזכות למימוש גמלת סיעודי .

 

רוצים ורוצות עוד מידע על פסק הדין? צריכים לינק להורדת טפסים לבקשת המשך זכאות לקצבת הסיעוד? הכל בתגובה למטה!
וחוץ מזה, אנחנו תמיד כאן עבורכם!
בהצלחה בינתיים, ובריאות

רוצים מידע ממוקד רלוונטי בדיוק עבורכם?

יישומון Pillow מבית גולד פקטור יודע למקד אתכם בכל שלב בו אתם נמצאים ולפי המאפיינים האישיים שלכם

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
“מדברים על בתי אבות”

מחפשים אצלנו הרבה

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו - "מדברים על בתי אבות". מעל 2,000 חברים שעוזרים, משתפים ומייעצים זה לזה.

התעניינתם בנושא המאמר?
מחפשים פתרון דיור איכותי לכם או ליקיריכם?

יישומון Pillow מבית גולד פקטור הוא הפתרון, וידע למצוא לכם מקום שיענה לכל דרישה.

מחפשים אצלנו הרבה