• עמוד הבית
  • /
  • מדריך איך להיערך למעבר דיור מותאם בגיל המבוגר בעיקר עכשיו?

איך להגן על הורינו המבוגרים בעיקר עכשיו?

פינוי / מעבר לפתרונות דיור מותאם (בתי אבות / דיור מוגן) לאוכלוסייה בגיל המבוגר

במציאות של חוסר ודאות הערכות מוקדמת לשינויים יתרמו לגמישות ומוכנות בעת הצורך.
גולד פקטור מנגישה עבורכם מדריך מיוחד להערכות מעבר לבתי אבות לנוכח המצב הביטחוני במדינה

פייסבוק
וואטצאפ
מייל

תוכן עניינים

מודעות ומוקדי סיוע

כולנו יחד וכל אחד בנפרד מוצפים בימים אלו במחשבות, מחשבות שמעלות רגשות מעורבים וקוטביים. בין חרדה לבטחון, בין חוסר אונים לאמונה, בין לבד לביחד, בין עשייה לחוסר משמעות, המחשבות מתחלפות בקצב שקשה למצוא אחיזה במציאות של כאן ועכשיו

בעיקר בימים אלו מחשבות של דאגה איך להגן על הקרובים שלנו אשר תלויים בנו, הורינו, סבינו בגיל המבוגר מעסיקות רבים מאתנו מתוך הצורך הבסיסי והטבעי להיות להם לעוגן. צורך זה מעלה שאלות ומחשבות רבות ואף מציב הכרח של מציאות שלא מתיר זמן לקבלת תשובות שיתנו ביטחון ווודאות. משפחות רבות פגשו הכרח מציאות זו בימים האחרונים, הכרח של מציאת מקום בטוח עבור הוריהם בפינוי ביתם באזורי מתקפה או הכרח להתפנות מבית חולים מבלי יכולת להיערך לסביבה טיפולית מותאמת בבית, מציאות ששינתה שגרה לרבים להיות זמינים ונגישים לניהול טיפול בהורים מבוגרים במציאות של העדר שגרה, חוסר ודאות ונגישות מוגבלת

הצורך להעניק שגרה טיפולית בסביבה מוגנת עבור הורים וסבים בעיקר בימים אלו משותף למשפחות רבות ולכן פתרונות של מעבר לקהילת דיור לאוכלוסייה המבוגרת הם מבין החלופות העומדות בימים אלו כמענה לצרכים אלו כאמור, במציאות של חוסר ודאות, הערכות מוקדמת לשינויים יתרמו לגמישות ומוכנות בעת הצורך.

איך נערכים פרקטית לצורך במעבר לדיור מותאם?

ראשית כל מודעות, להיות מודעים לצרכים של האדם המבוגר. האם מדובר על צורך במענה סיעודי, צורך בהשגחה, צרכים למענה רגשי שיכול להתלוות בשינויים התנהגותיים, דינמיות בשינויים במצב הבריאותי, המצב הקוגניטיבי ונגישות למענה, מענה של מטפל.ת קבוע.ה ביחס למצב והשינויים הצפויים, נגישות למרחב המוגן, זמינות ופניות לניהול טיפול מבני המשפחה, צרכים חברתיים, נגישות רפואית, זמינות למענה בקהילה והסביבה הקרובה

מוקד סיוע משרד הבריאות
למפונים מאזורי מלחמה
5400*

מוקד סיוע משרד הרווחה והבטחון החברתי למפונים מאזורי מלחמה
118

קו סיוע קדם
איגוד בתי אבות ודיור מוגן
073-3237766

היכרות עם המענה של פתרונות הדיור

להכיר אילו אפשרויות של דיור מותאם קיימים, איזה מבין הפתרונות יכולים להיות רלוונטיים כחלופה לבית. להכיר מהו הסיווג התפקודי לדיור מותאם מבין אפשרויות הדיור הרלוונטיים:

היערכות פיננסית וזכויות

כידוע דיור במסגרת מוסדית כרוך בעלויות בהתאם לסוג הדיור והמענה הנדרש. חשוב להכיר את טווח המחירים של המסגרת הרלוונטית לצרכיו של האדם המועמד ואילו זכויות ניתנות על ידי המדינה לצורך השתתפות במימון.

אזורי מלחמה

קוד מלחמה – ניתן לפונים למסגרת מוסדית סיעודית / תשושי נפש המפונים מאזורים המוגדרים כאזורי מלחמה ללא צורך בוועדה כלכלית לחישוב השתתפות המטופל ובני משפחתו

נופשון מלחמה – הנפקת סובסידיות למסגרת בתוך בתי אבות העומדים ברישיון משרד הרווחה והבטחון החברתי. בתי אבות המעניקים מענה תומך לאזרחים ותיקים שאינם עונים להגדרה סיעודי או תשוש נפש ולא זקוקים להשגחה 24/7.

אירוח בדיור מוגן - קדם - האיגוד לקידום קהילות דיור למבוגרים בישראל, בשיתוף משרד הרווחה והביטחון החברתי, נערכת לקלוט במיידי אזרחים ותיקים מיישובים מפונים במאות דירות בכ-30 דיורים מוגנים לעצמאיים ברחבי הארץ, לזמן בלתי מוגבל וללא עלות. יש לפנות למוקד קדם

יישובים שאינם מפונים

קוד סיעודי – ניתן לפונים למסגרת מוסדית סיעודית / תשושי נפש המפונים מאזורים המוגדרים כאזורי מלחמה ללא צורך בוועדה כלכלית לחישוב השתתפות המטופל ובני משפחתו

הועדה ממשרד הרווחה – זכאות להשתתפות במימון מסגרת של בית אבות העומד בהסדר משרד הרווחה על פי מבחן הכנסות של אזרח ותיק בן בת זוגו וילדיו. בתי אבות המעניקים מסגרת תומכת לאזרחים ותיקים שאינם זקוקים להשגחה 24/7 ואינם מוגדרים במצב סיעודי או תשישות נפש. ניתן לממש זכאות לחוק סיעוד.

דיור מוגן ודיור תומך במסגרת דיור מוגן – ממומן באופן פרטי על ידי הדייר ללא זכאות להשתתפות במימון. עלות הדיור ניתנת לפי בחירת הלקוח על פי התאמת מסלול כלכלי. זכות למימוש חוק סיעוד נשמרת לפי אותה רמת תלות שנקבעה.

הכנת הנתונים

מומלץ להבין אילו נכסים כלכלים עומדים לרשותכם, הכנסות שוטפות ונכסים כגון חסכונות, עובר ושב קופות גמל, ניירות ערך בין אם מדובר בחשבון בנק של אחד או מספר חשבונות ברשות בני הזוג המבוגרים. מומלץ לבדוק האם יש ייפוי כוח מתמשך ואיך ניתן להפעיל אותו בעת הצורך? האם ישנה הרשאה לחתימה בחשבון? במקרים וההורה אינו עצמאי בתפקודו ו/או מתמודד עם דמנציה ואינו מסוגל לדאוג לעצמו ולצרכיו חשוב מאוד לדאוג לנגישות פיננסית .

ביטוח סיעודי – בין אם זה ביטוח סיעודי פרטי או ביטוח סיעודי דרך קופת חולים חשוב לברר האם יש ביטוח סיעודי ומה ההחזר החודשי הניתן לתביעה במעבר למסגרת מוסדית. לבירור המידע אודות ביטוחים ניתן להיעזר באתר הר ביטוח וכן במוקד קופת החולים

הצטיידות במידע רפואי עדכני

מעבר למסגרת מותנה באישור ועדה רפואית, בין אם מדובר בדיור מוגן לאזרחים ותיקים עצמאיים בתפקודם ובין אם מדובר במסגרת לטיפול סיעודי. הקבלה מותנת באישור מידע רפואי רלוונטי. כמו כן, פניה לגורמים המשתתפים במימון מסגרת קוד סיעודי או הועדה ממשרד הרווחה יוכלו לבחון את הזכאות על סמך מסמכים רפואיים לצורך קביעת ועדת סיווג תפקודי.

כאמור כדי להיערך לפתרון של דיור מותאם במידת הצורך חשוב להצטייד במסמכים רפואיים רלוונטיים

איזה מסמכים צריך להכין?

להיכנס לרשימת המתנה לבית האבות המועדף

לאחר השבת השחורה של 7.10.2023 מאות רבות של משפחות נאלצו לפנות את הוריהם המבוגרים הזקוקים לא רק למקום מוגן אלא גם לטיפול סיעודי והשגחה צמודה. מאות בתי אבות ומערכי דיור קלטו מבוגרים מפונים מאזורי מלחמה בין אם מהדרום ובין אם מהצפון ולכן עד שלא נגיע כולנו לימי שגרה ושקט הזמינות לקבלת דיירים חדשים מצומצם למדי.

כאמור, כדי לא להמצא במצב של הכרח במעבר למסגרת בית אבות בו לא תהיה זמינות למקום פנוי מומלץ להכיר את פתרונות הדיור הרלוונטיים במידת הצורך ובהתאם לניתוח הסבירות לצורך במעבר לבחור את בית האבות האופטימלי על פי המאפיינים והצרכים החשובים לטובת ההורה או בן המשפחה ולהכנס לרשימת המתנה.

רשימת המתנה לקבלה בבית האבות לא מחייבת בהכרח הפקדת דמי פיקדון אלא יכולה להתנהל מתוך רשימה של מועמדים עד לזמינות למקום במידה ותמצא זמינות ולא היה עדיין הכרח במעבר, בית האבות ידלג למועמד הבא ואתם תועברו לסוף הרשימה.

היערכות למעבר לבית אבות

בהערכות למעבר לבית אבות לנוכח המצב הבטחוני חשוב לקחת בחשבון שבתי אבות, מוסדות גריאטריים סיעודיים מתנהלים במתכונת חירום בהתאם להנחיות פיקוד העורף, משרד הבריאות ומשרד הרווחה ולכן יתכנו שינויים לוגיסטיים ומנהליים שונים מהשגרה של יום יום.

למידע אודות זמינות, מחירים ודיור מותאם המומלץ בהתאמה אישית תוכלו להיעזר בצוות המומחים של גולד פקטור העומד לרשרותכם כדי להבטיח לכם רשת בטחון במעבר לדיור מותאם בעיקר בימים אלו.

צוות המומחים של גולד פקטור זמין לכם בטלפון 054-9919944

המידע מונגש באהבה למשפחות המטפלות ביקיריהם בגיל המבוגר
מאחלת בריאות ונחת מתוך ימים של שקט ושגרה

מריה כץ
עו"ס לגיל הזקנה ומומחית למערכי דיור לאוכלוסייה בגיל המבוגר
מנכ"לית גולד פקטור – מרכז רב דורי לזקנה שלמה בדיור מותאם

פייסבוק
וואטצאפ
מייל