נוכחות הטכנולוגיה בחיינו הולכת וצוברת תאוצה ואיתה משתנים החוקים. אפשר להיעזר בטכנולוגיה בתחום הזקנה, להקל על האוכלוסייה המבוגרת – כולל האוכלוסייה המתגוררת בבתי אבות ודיור מוגן

כבר לא רק לגיימרים וצעירים - Aging Technology

תחום הפתרונות הטכנולוגיים לאתגרי זקנה נמצא עדין רק בצעדיו הראשונים, אך הפוטנציאל והצורך שקיים בפיתרונות דיגיטליים עבור האוכלוסייה בגיל המבוגר הוא ברור ואף מרגש.

החל מחיות מחמד רובוטיים להפגת בדידות, רובוטים המסייעים במעברים וניידות, אפליקציות להתאמת מטפלים סיעודיים, קהילות חברתיות שיכולות לתקשר דרך המסך – אלו רק חלק מהמהלכים שטכנולוגיה מאפשרת לנו כבר היום כדי לשפר את איכות החיים למטופלים ולדיירים.

בשנים האחרונות, רק בישראל קמו מעל 100 סטארטאפים העוסקים בתחום שיפור איכות החיים ובזיקנה מיטבית אני צופה שמהר מאוד נראה יותר ויותר גדג'טים ופיצ'רים בביתו של אדם המבוגר – וגם בבתי האבות. מרגש מאוד ולא מובן מאליו, לראות את היוזמה של מנהלי ומנהלות בתי האבות לא להשאיר את קהל לקוחותיהם, דיירי בתי אבות ומשפחותיהם, מאחור.
כבר היום אפשר לראות ניצנים של גריאטריה מוסדית צועדת לעבר מחלקות חכמות, במענה מתקדם לדיירים - לא רק במצב תפקודי שמור - אלה גם למצבים מורכבים יותר, דיירים סיעודיים ותשושי נפש.

בין הפתרונות הטכנולוגיים לשיפור איכות החיים של הדיירים בבתי האבות, אפשר כבר עכשיו לפגוש אפליקציות לשיפור ניהול צוות מקצועי ומעקב ובקרה אחר הסביבה הטיפולית של הדייר. כמו כן, אפשר כבר למצוא בחלק מהמחלקות מיטות חכמות, המתריעות על מנח שכיבה למניעת פצעי לחץ, סנסורים חכמים המתריעים על קימה של הדייר מהמיטה למניעת נפילות, משקפי מציאות מדומה לגירוי חושים ופנאי מגוון, משטחי משחקים אינטראקטיביים לעידוד אינטראקציה חברתית בין הדיירים והצוות - ואפילו רובוט בשם "טימי" שמגיש עיתון ומחבר את הדייר לשיחת וידיאו עם בני משפחתו.

חשוב לומר: שילוב טכנולוגיות אלו ונוספות בבתי אבות בישראל לא נועדו להאריך חיים או לטפל במצבו הרפואי של הדייר הסיעודי או המתמודד עם הדמנציה. הם לא יחליפו או יפתרו באופן מהותי את מצוקת כוח האדם וגם לא יהוו תחליף לחיבוק אנושי. אך יחד עם זאת, מספיק שפתרונות אלו מסייעים בקידום רווחתו הנפשית ולקידום איכות חייו של הדייר בבית אבות כדי שהן יצדיקו את ההשקעה. הבריאות הנפשית, הרווחה הפסיכולוגית ואיכות החיים אלו הן סיבות מספיק חשובות בכדי לשכנע את הרשויות המממנות והמפקחות על גריאטריה מוסדית בכדי להרים את הכפפה ולסייע בסבסוד וקידום פתרונות אלו.

אם אתן.ם רוצות.ים להתייעץ ולחשוב על שילוב פתרונות כאלו ואחרים, שראיתן.ם או שמעתן.ם עליהם,
אנחנו כמובן, פה. ובינתיים, בריאות וזקנה מיטבית
********************
קרדיט לתמונות: רשת עמל ומעבר "עמל בשרון" ורשת בן יהודה "בן יהודה קרית אתא"

רוצים מידע ממוקד רלוונטי בדיוק עבורכם?

יישומון Pillow מבית גולד פקטור יודע למקד אתכם בכל שלב בו אתם נמצאים ולפי המאפיינים האישיים שלכם

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק
“מדברים על בתי אבות”

מחפשים אצלנו הרבה

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו - "מדברים על בתי אבות". מעל 2,000 חברים שעוזרים, משתפים ומייעצים זה לזה.

התעניינתם בנושא המאמר?
מחפשים פתרון דיור איכותי לכם או ליקיריכם?

יישומון Pillow מבית גולד פקטור הוא הפתרון, וידע למצוא לכם מקום שיענה לכל דרישה.

מחפשים אצלנו הרבה