• עמוד הבית
  • /
  • קוראים דרור – תקציר פרק 1 – היכרות עם דיור מוגן

הכרות עם פתרונות דיור לאנשים בגיל המבוגר מתוך פודקסט – קוראים דרור עם מריה כץ

דיור מוגן מעניק סביבת דיור עבור אנשים בגיל המבוגר שהינם עצמאיים. הדיור המוגן מאפשר נגישות לחיי חברה, פנאי ותרבות ושמירה על סדר יום פעיל ומעניין. בדיור מוגן ישנה עצמאות מלאה לדייר באיזה פעילויות להשתתף ומהו סדר היום האישי. הדיור המוגן מהווה מעטפת לכל הצרכים של הדיירים משירותי בריאות, אחזקה וניקיון, הסעדה וכו'.
בדיור המוגן ניתן למצוא דירות בגדלים שונים החל מדירת סטודיו ועד לדירת 3 חדרים. רוב הדירות בדיור המוגן הן דירות 2 חדרים.

סל השירותים בדיור מוגן

סל השירותים של דיור מוגן מכיל: 

ניקיון יחידת הדיור (בדר"כ אחת לשבוע)

תחזוקה שוטפת של יחידה הדיור

שימוש בשטחים הציבוריים של הבית

אחזקה ניקיון וגינון בשטחים הציבוריים

שירותי שמירה וקבלה

שירותי מרפאה

שירותי עובדת סוציאלית

תוכנית תרבות משתנה של מופעי שירה, הרצאות בנושאים שונים, אירועים סביב שבתות וחגים

חוגים ופעילויות קבועות כמו חוגי ספורט, התעמלות ופעילות גופנית, יצירה ואומנות, העשרה וחשיבה כמו ברידג', אקטואליה

שירותי ספריה

חדר כושר ובריכה

לחצני מצוקה

ישנם שירותים בסל הישורתים שלא קיימים בכל הדיורים כמו בריכה לדוגמא, אך בדיור בו יש בריכה לא נהוג לקחת תשלום נוסף על השימוש בה.

איזה תוספות תשלום צריך לקחת בחשבון?

מים

חשמל

ארנונה

שירותי כביסה

טלפון, אינטרנט, טלויזיה (כבלים)

ארוחות

יציאה להצגות מחוץ לדיור, טיולים בחו"ל

מסלולי מימון, מחירים וזכויות במעבר לדיור מוגן

הדיורים המוגנים היום לרוב יודעים לייצר מסלולי התקשרות גמישים תוך התחשבות ביכולת הכלכלית ובצרכים האישיים של הדייר. בניית המסלול האופטימלי עבורכם לוקחת בחשבון את הטווח הקרוב, הטווח הרחוק והמאפיינים האישיים שלכם, הן הכלכליים והן המשפחתיים, היערכות כלכלית עד 120 והביטחון הכלכלי שלכם.

אפשר למצוא 3 מסלולי מימון עיקריים:

פיקדון: המסלול של פיקדון הוא המסלול עם התשלום הראשוני הגבוהה ביותר. מדובר על שחיקה של כ 3%-4% במשך 10-14 שנים כאשר יתרת הפיקדון בצמוד למדד תוחזר במידה ותחליטו לעזוב את הדיור המוגן או ליורשים במקרה של פטירה.

דמי כניסה: במסלול של דמי כניסה הסכום ההתחלתי נמוך יותר משמעותית מהמסלול של פיקדון והשחיקה היא גבוהה יותר. דמי כניסה לרוב נשחקים בטווח של עד 5 שנים. היום ביותר ויותר דיורים ניתן למצוא גם את טווח הביניים של "פיקדון מופחת" שמתנהג כמו דמי כניסה בכך שהשחיקה היא מלאה אך הפיקדון המופחת יהיה סכום גבוה מדמי הכניסה ושחיקתו תהיה תוך כ 10 שנים. 

תשלום חודשי בלבד: מסלול הליסינג. המסלול הזה פחות נכון כלכלית לאורך שנים ארוכות אך נכון מאוד להשתמש בו כאשר אין סכום התחלתי בכלל או על מנת לבחון את האפשרות של דיור מוגן בשלב התחלתי לפני נקיטת צעדים כלכליים דרסטיים כמו מכירת דירה. במסלול זה התשלום החודשי גבוהה בהרבה על מנת לכסות על כך שלא היה בכלל סכום התחלתי.

כאשר מדברים על דירת 2 חדרים בדיור מוגן ניתן לבחון דיורים מתשלום חודשי של כ 10,000 ש"ח לחודש ועד ל 20,000 ש"ח לחודש (במסלול חודשי ללא סכום התחלתי בכלל). 

תוספת לזוג היא כ 1,500 ש"ח בחודש על התשלום של אדם יחיד.

במקרים בהם אחד מבני הזוג עצמאי והשני בעל צרכים הדורשים השגחה וטיפול צמוד (סיעודי / תשוש נפש  – אדם המתמודד עם דמנציה) האפשרויות לדיורים מוגנים שיסכימו לקבל לדירה את הזוג עם עובד זר  הם מוגבלות מאוד וכרוכים בעלויות הכוללות דירת 3 חדרים בתוספת תשלום לעובד זר . חלופה נוספת במעבר לדיור מוגן כשהתפקוד של בני הזוג שונה הינה במעבר משולב דיפרנציאלי בהתאם למענה המותאם לכל אחד. העצמאי יכול לעבור לדירה בדיור המוגן והבן/בת זוג הזקוק לטיפול והשגחה יעבור למחלקה במסגרת אותו הדיור המוגן ואקבל מענה במסגרת המחלקה כאת הזמן המשותף הבני זוג יוכלו להעביר בשטחים ציבוריים ובביקורים אחד אצל השני במתחם של הדיור המוגן.

עלויות לחלופה זו יהיו לפי השירות, עלות עבור דירה בדיור המוגן בהתאם למסלולים הקיימים ועלות בעבור שהות במחלקה בתשלום חודשי בלבד. תווך המחירים למחלקה  סיעודית / תשושי נפש בדיור המוגן הינו בין 20- 24K לחודש.

אין השתתפות המדינה בתשלום עבור הדיור המוגן והעלות הינה בתשלום פרטי בלבד מנכסים כלכלים העומדים לרשות הלקוח .