• עמוד הבית
  • /
  • פתרונות טיפול במסגרת מוסדות לאשפוז סיעוד מורכב

פתרונות טיפול במסגרת מוסדות לאשפוז סיעודי מורכב

מדריך גולד פקטור להבנת המסגרת לטיפול בסיעודי מורכב, זכויות ומימון ואיך בוחרים מוסד גריאטרי לסיעודי מורכב?

משפחה מטפלת ותומכת בהורה או בן/בת זוג בגיל המבוגר מוכוונת רק לדבר אחד, איך להעניק את מלוא העזרה ותמיכה לאיכות חיים בזקנה מיטבית, פעילה ומונעת סבל. ככל שהסיוע והתמיכה נשענים על משאבים משפחתיים ללא צורך בהתערבות גורמים מטפלים חיצוניים מעבר לביטוח לאומי, מעקב רופא משפחה או הערכות רפואה יועצת כך ההזדקנות יכולה להיחוות כחלק טבעי במעגל החיים.

מתי משפחה מטפלת באדם בגיל המבוגר יכולה להיתקל באתגרים ומשברים בטיפול הקרוב להם? כשאיכות חיים בביטחון בריאותי וסביבה מותאמת כבר לא תלויה רק במשאבים של הילדים ובני המשפחה והצורך הוא בפניה לגורמים חיצוניים רלוונטיים ביניהם בעיקר מענה רפואי נגיש, נגישות לשירותים פרא רפואיים (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת) ומענה לסביבה עם גירויים לחיוניות לצד מענה טיפולי והשגחה קבועים.

אחת מהדוגמאות הבולטות לאתגרים אלו הוא צורך בשינוי סביבת המגורים הביתית של ההורה או בן/בת הזוג לסביבת טיפול מותאמת לצרכים הבריאותיים המשתנים. מלבד הקושי הרגשי להימצא במבחן בית אבות כחלופה לטיפול ביתי האתגר גדול יותר הוא החלופות המעטות שיש להציע למערכי אשפוז לצורך באשפוז סיעודי מורכב.

בתפיסה הרווחת של בני משפחה מטפלים באדם בגיל הזקנה הזקוק לעזרה וטיפול סיעודי ומעקב רפואי החלופה לבית תהיה בחיפוש בית אבות סיעודי מתאים מתוך צורך במענה בתפקודי היום יום והשגחה רפואית נגישה. מצב סיעודי מגדיר ירידה תפקודית בגיל הזקנה וצורך במענה רפואי וסיעודי, אך ישנו הבדל משמעותי בין דיור סיעודי בבית אבות למוסד גריאטרי סיעודי מורכב מהיבט אפשרויות הבחירה.

פייסבוק
וואטצאפ
מייל

תוכן עניינים

היכרות עם הצורך למענה במסגרת סיעודי מורכב

תחילה נכיר את האפיון של צורך למענה במסגרת סיעודי מורכב

מהי המסגרת לטיפול בסיעודי מורכב?

סיעודי מורכב מתייחס לאשפוז כחלופה לבית חולים כללי עם כל המשתמע מהמילה אשפוז. מדובר על מחלקות גריאטריות בעלות רישוי הפעלה כמחלקה לסיעודי מורכב בדומה לבית חולים בפיקוח משותף של משרד הבריאות וקופות החולים.

מחלקות לסיעודי מורכב פועלות חלקן במתחם של בתי חולים שיקומיים ממשלתיים כגון: בית חולים שמואל הרופא, בית חולים הרצפלד, בית חולים שיקומי בית רבקה, בית חולים שיקומי פלימן, בית חולים שיקומי רעות. וחלקן מופעלות בתוך מרכזי סיעוד גריאטריים פרטיים או בבעלות קופות חולים המספקים שרות זה כספק משנה לקופות החולים כגון : נווה עמית, נאות התיכון, מדיקל קייר, דושי, בית בלב, עטרת רימונים, עמל בשרון

מדובר על מחלקת אשפוז בין 32-38 מטופלים, מאובזרת במכשור וציוד רפואי רלוונטי למתן טיפולים וניתור במענה צוות רפואי וסיעודי 24/7. במהלך אשפוז במחלקה לסיעודי מורכב ניתן לקבל מענה מצוות פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת ועובדת סוציאלית בהתאם לתוכנית טיפול ומצב המטופל. אשפוז במחלקה לרוב מציע שהות בחדרים עם שותף למעט מקרים מיוחדים עם הכרח לאשפוז בחדר בידוד בהתאם להחלטת צוות רפואי.

סדר יום במחלקה לסיעודי מורכב מתייחס לשגרת יום אשפוז הכוללת מענה טיפולי, סיעודי, הנגשת אוכל ושרותי כביסה.

ביקור משפחות במסגרת סיעודי מורכב מתאפשר ללא הגבלה בשעות המסודרות בהתאם לנהלי המקום ללא אפשרות לינה במקום.

ברוב המחלקות לסיעודי מורכב ניתן למצוא מרחבים ציבוריים לרווחת המטופל ובני המשפחה כמו גינה, לובי, מרפסת או חדרי משפחות.

זכויות למימוש אשפוז בסיעודי מורכב

כל אדם הזקוק למענה אשפוז במחלקה לסיעודי מורכב רשאי לממש את זכותו למימון האשפוז כמבוטח קופת החולים שלו, כלומר האחריות לספק שרותי אשפוז במסגרת סיעודי מורכב מוטלת על קופת חולים בהסדר טופס 17 בהשתתפות עצמית עד 120 ₪ ליום אשפוז בהתאם למבחן הכנסה חודשית של המטופל ללא התייחסות לבעלות דירה או חסכונות. השתתפות במימון אשפוז סיעודי מורכב אינה מוטלת באחראיות משרד הבריאות, ביטוח לאומי או משרד הרווחה.

למי פונים במיצוי זכאות לאשפוז במחלקה לסיעודי מורכב?

אדם הנמצא בטיפול ביתי
לרוב כשמדובר על מצב סיעודי המצריך מענה וניתור רפואי עקב מחלה, מצב בריאותי לא יציב או ריבוי מחלות המענה הטיפולי יינתן במסגרת יחידת טיפולי בית במסגרת שרותי קופת חולים.

במקרים אלו שהאדם משתייך ליחדת טיפולי בית הפניה תהיה לרופא המטפל של היחידה בבקשה לסידור מוסדי במסגרת סיעודי מורכב. האחריות להוצאת טופס 17 לאשפוז כולל קבלת רשימת מוסדות הנמצאים בהסדר עם הקופה מוטלת על יחידת טיפולי בית בשיתוף רופא המשפחה המטפל. כמו כן, ניתן ומומלץ לפנות גם לשרות הסוציאלי במסגרת היחידה לטיפולי בית כדי להיעזר בתהליך המעבר ממסגרת ביתית למוסדית.


אדם הנמצא באשפוז בבית חולים ומיועד לשחרור
במקרה של הכרח המשך אשפוז בסיעודי מורכב בשחרור מבית החולים, יש לפנות לעובדת סוציאלית של המחלקה בבית החולים ובאחריות השירות הסוציאלי להפנות את המשפחה לאחות קשר הממונה על סידור אשפוז סיעודי מורכב למטופלים העתידים להשתחרר מבית החולים להמשך אשפוז בסיעודי מורכב. באחריות אחות קשר בבית החולים להסדיר הליך בירוקרטי מול קופת החולים ולספק מוסדות הזמינים לקליטת המטופל. אין לשחרר אדם המוגדר סיעודי מורכב עד שהמשפחה לא תבחן ותסכים לאשפוז במוסד המוסכם עליה. אין להעביר אדם להמשך אשפוז בסיעודי מורכב ללא ידיעתה של המשפחה. שינוע אדם לאשפוז בסיעודי מורכב נעשה במימון קופת חולים בהזמנת אמבולנס.

חלופות לאשפוז סיעודי מורכב

חלופה לאשפוז מוסדי בסיעודי מורכב הינה במערך טיפולי בבית. לפני שמתקבלת ההחלטה של המשפחה לתת את המענה הטיפולי בבית חשוב להיערך למענה סיעודי 24/7 מעבר לצורך במעקב וניתור רפואי יש צורך במענה סיעודי הדורש השגחה ועזרה צמודה.

יחידה לטיפול בית או הוספיס בית אלו שירותים הניתנים למטופל בביתו במסגרת קופת חולים לאחר ועדה רפואית הנעשית בפניה לרופא משפחה לאישור מנהל היחידה להמשך טיפול ומעקב. יחידה לטיפול בית מספקת שירותי רופא, אחות, פיזיותרפיסט, עובדת סוציאלית לביתו של המטופל. כמו כן ניתן להיעזר בחברות פרטיות המספקות טיפול וניתור רפואי וסיעודי לביתו של המטפל בהזמנת ביקור או מנוי חודשי

ציוד ומכשור רפואי הביתה – מיטה סיעודית, מחולל חמצן, כיסא רחצה, כיסא גלגלים ניתן לפנות לבקשת סיוע למכשור וציוד רפואי בפניה ללשכת בריאות לפי כתובת המגורים למחלקת חולים כרוניים ושיקום. כמו כן ניתן להיעזר בארגונים ועמותות המפורטות בקישורים הבאים:

שינוי סיווג מסיעודי מורכב לסיעודי

במקרים ומצבו הבריאותי של המטופל משתפר והוא אינו צורך יותר ניתור רפואי 24/7 כגון עירוי לוריד, מכשיר BiPAP, שיפור מצב נשימתי ללא צורך בחמצן 24/7 או מצב הפצעים משתפר לפתע לחץ דרגה 1 או פצע לחץ דרגה 2, המסגרת בה מאושפז המטופל תפנה לקופת חולים בבקשה להעביר סיווג המטופל לסיווג התפקודי כסיעודי רגיל. במקרים אלו ניתן לבחון המשך טיפול בבית או במסגרת דיור סיעודי במסגרת בית אבות סיעודי.

במקרים אלו העובד.ת הסוציאלי.ת במוסד לסיעודי מורכב תדריך את המשפחה על זכויות לבקשה לסיוע בהשתתפות במימון בית אבות סיעודי במסגרת קוד סיעודי ממשרד הבריאות.

מהו ההבדל בין מוסד גריאטרי לסיעודי מורכב לבית אבות סיעודי

ההבדל בין מוסד לאשפוז סיעודי מורכב לסיעודי הוא בעיקר במתן הרשאות לטיפול הרפואי. במוסד לסיעודי מורכב ישנה חובה של נוכחות רופאים 24/7 לעומת בית אבות סיעודי שהשירות הרפואי זמין במהלך היום בלבד.

ניתור רפואי במכשור המיועד לחולים מורכבים כמו חמצן מקיר, סקשיין, מכון דיאליזה ועוד.

הבדל נוסף הוא במימון המסגרת. אשפוז במוסד לסיעודי מורכב מגיע למטופלים בהסדר טופס 17 במסגרת קופת חולים בהשתתפות עצמית עד 120 ₪ ליום בעוד שהשתתפות בדיור סיעודי במסגרת בית אבות משתייכת למשרד הבריאות ומותנת במבחן הכנסות של המטופל בן/בת זוג וילדיו. מלבד מספר מקומות בודדים במימון פרטי רוב המוסדות לסיעודי מורכב מקבלים מטופלים לסיעודי מורכב במימון טופס 17 כאשר בתי אבות סיעודיים ניתן לבחור גם במימון פרטי וגם בסיוע קוד סיעודי במסגרת משרד הבריאות.

בחירת מוסד סיעודי מורכב נעשית על יד האפשרויות המותנות בהסדר קופת חולים והמחוז אליו משתייך מבוטח קופת החולים בעוד שבחירת בית אבות סיעודית ניתנת לבחירת המועד ומשפחתו.

איך לבחור מוסד לסיעודי מורכב מומלץ?

כל קופת חולים תבחן זמינות במקומות אשפוז לפי צרכיו הרפואיים של המטופל, למשל אם הצורך העיקרי הוא הנשמה אז יבחנו זמינות במוסדות לסיעודי מורכב עם מחלקות למונשמים, אם הצורך הוא בטיפול דיאליזה מומלץ לבחון מוסדות בהם יש מכון לדיאליזה במקום או בנגישות למכון דיאליזה הקרוב.

1. מבין הפרמטרים החשובים לבחירת מוסד לסיעודי מורכב בראש ובראשונה הוא קרבה לבני המשפחה, מדובר על מוסד בו קרוב המשפחה הולך להיות מאושפז ולכן ביקורי משפחה הם החשובים בבחירת המקום הקרוב ככל הניתן.

2. שטחים ציבוריים לרווחת הדיירים ובני המשפחה. מומלץ לבחור מקום עם שטחים בהם ניתן להוריד את הדייר למקום נעים לשבת לשינוי אווירה מאווירת אשפוז במחלקה.

3. אם המטופל מקבל טיפולים קבועים בבית חולים או מכון חשוב לציין זאת בפני אחות הקשר האמונה על סידור אשפוז במטרה למצוא מוסד בקרבה להמשך קבלת טיפולים.

ניתן ומומלץ לערוך סיור היכרות עם המוסדות טרם קבלת החלטה איזה מבין המוסדות המועדף מבין האפשרויות שניתנו.

מידע אודות מסגרות אשפוז לסיעודי מורכב

מוסדות לאשפוז סיעודי מורכב אזור המרכז

רעות

רעות תל אביב

שדרות החי"ל 2, תל אביב
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

פאלאס מדיקל תל אביב

פאלאס מדיקל תל אביב

ויצמן 16, תל אביב - צמוד לבית חולים איכילוב
בתשלום פרטי בלבד

נאות התיכון

גולדן קייר נאות התיכון

טולוז 8, יפו

מדיקל קר בת ים

מדיקל קר

אבא ברדיצ'ב 13, בת ים
כללית, מאוחדת, מכבי (באישור), לאומית

עטרת רימונים

עטרת רימונים

אהרונוביץ' 10, בני ברק
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

מרכז סיעוד וותיקים

מרכז סיעוד וותיקים

רב עמרם גאון 2, בני ברק
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

הדסים

מרכז גריאטרי הדסים

הרב שאול חדד 10 ,בני ברק
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

בית רבקה

בית רבקה

החמישה 4, פתח תקווה
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

נאות השרון

נאות השרון

קק"ל 6, פתח תקווה
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

מוסדות לאשפוז סיעודי מורכב אזור השרון

בית בלב כפר סבא

בית בלב המבריא

רופין 15, כפר סבא
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

עמל בשרון

עמל בשרון

אחוזה 301, רעננה
כללית, מאוחדת, לאומית

שהם

מרכז רפואי שוהם

דרך הנדיב, פרדס חנה-כרכור
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

דורות

דורות

הנביאים 22, נתניה
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

מוסדות לאשפוז סיעודי מורכב אזור הצפון

דושי נצרת

דושי גולדן קייר

סאפוריה, נצרת
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

בית חולים המשפחה הקדושה

בית חולים המשפחה הקדושה

רחוב הגליל, נצרת

בית אבות דבוריה

בית אבות דבוריה

כפר דבוריה
כללית, מאוחדת, לאומית

וותיקי טבריה - גולד פקטור

וותיקי טבריה

החשמונאים 2, טבריה
יפתח בתחילת 2024

עמל טבריה

עמל טבריה

הנצחון 13,טבריה
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

בית בלב נשר

בית בלב נשר

דרך השלום 11, נשר

נוף הגפן

נוף הגפן

הגפן 4, חיפה
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

מוסדות לאשפוז סיעודי מורכב אזור ירושלים

עמל מעלה אדומים

עמל מעלה אדומים

מעלה אדומים
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

המרכז הרפואי הרצוג

בית חולים הרצוג

גבעת שאול 96, ירושלים

משגב לדך

בית חולים משגב לדך

חזקיהו המלך 27, ירושלים

מוסדות לאשפוז סיעודי מורכב אזור השפלה

שמואל הרופא

שמואל הרופא

הבנים 34-46, באר יעקב
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

נווה עמית רחובות

נווה עמית רחובות

מרדכי בשיסט 10, רחובות
מאוחדת, מכבי, באופן פרטי

נאות המושבה

נאות המושבה

הפטיש 6, נס ציונה
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

הרצפלד

הרצפלד

דרך ארץ 1, גדרה
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

בית בלב ראשון לציון

בית בלב ראשון לציון

פאול גרונינגר 2, ראשון לציון
כללית, מאוחדת, מכבי, לאומית

מוסדות לאשפוז סיעודי מורכב אזור דרום

בית הדר אשדוד

בית הדר

רח' אורט 3, אשדוד

בית בלב

בית בלב עומר

דרך האגם 5, עומר

בית בלב

בית בלב אילת

שד' התמרים 39, אילת

פייסבוק
וואטצאפ
מייל
435.png

מאחלים בריאות שלמה ונחת,
המידע מונגש על ידי צוות המומחים של גולד פקטור
מרכז רב דורי לזקנה שלמה בדיור מותאם